TKÁŇ SVALOVÁ

kontrakce

Axonem se šíří podráždění do motorické ploténky. Zde dojde k uvolnění acetylcholinu, který způsobí místní přechodný vzestup permeability cytoplazmatické membrány. Dochází k její depolarizaci a ta se šíří do T-tubulů. Depolarizační vlna pak přechází na membrány cisteren hladkého endoplazmatického retikula. V důsledku depolarizační vlny dochází k výstupu vápníkových iontů z hladkého endoplazmatického retikula do cytoplazmy.

V relaxovaném stavu je vzájemný kontakt aktinu a myosinu blokován troponin-tropomyosinovým komplexem. Uvolněné vápenaté ionty se navážou na troponin, přičemž se změní konfigurace troponinu a tropomyosin je zatlačen do aktinové spirály. Dojde tak k odkrytí vazebných míst pro myosin na aktinové spirále, takže může dojít k interakci myosinových a aktinových molekul.

Tato interakce je důležitá k rychlému štěpení ATP, který se naváže na hlavičku myosinu a  uvolnění potřebné energie, která je využita k ohnutí hlavičky a tyčinkovité závěsné části myosinu. Dojde k mírnému odtlačení aktinového filamenta, hlavičky se nakloní ve směru posunu, a protože je aktin vázán na myosin, táhne myosinová hlavička aktinové vlákno podél myosinu. Aktinová filamenta se tudíž zasouvají mezi myosinová, sarkomera se zkrátí. H-proužek se zúží až vymizí, I proužek je redukován.

Vazba vápenatých iontů na troponin je labilní. Ionty vápníku se uvolní z vazby na troponin, klouzavý pohyb filament se zastaví, vápník se přesune do terminálních cisteren a nastoupí relaxace.